Preview

Quantitative Analysis Assignment 1

Satisfactory Essays
Open Document
Open Document
702 Words
Grammar
Grammar
Plagiarism
Plagiarism
Writing
Writing
Score
Score
Quantitative Analysis Assignment 1
Problem 1-14
Gina Fox has started her own company, Foxy Shirts, which manufactures imprinted shirts for special occasions. Since she has just begun this operation, she rents the equipment from a local printing shop when necessary. The cost of using the equipment is $350. The materials used in one shirt cost $8, and Gina can sell these for $15 each. (a) If Gina sells 20 shirts, what will her total revenue be? What will her total variable cost be?
(F) Fixed Cost= $350.00
(V) Variable Cost= $8.00
(S) Selling Price= $15.00
(X) Number of Units Sold= 20

Revenues = (S)(X) = (15)(20) = $300.00

Total Variable Cost = (V)(X) = (8)(20) = $160.00

If Gina sells 20 shirts her total revenue will be $300.00 and her total variable cost will be $160.00.

(b) How many shirts must Gina sell to break even? 
What is the total revenue for this?

(F) Fixed Cost= $350.00
(V) Variable Cost= $8.00
(S) Selling Price= $15.00
(X) Number of Units Sold= ?

BEP=> 0=sX-f-vX X=

X=

X= 50

Total Revenue = (S)(X) = (15)(20) = $750.00
Gina must sell 50 shirts to break even and she would have total revenue of $750.00.

Problem 1-17

Katherine D’ Ann is planning to finance her college education by selling programs at the football games for State University. There is a fixed cost of $400 for printing these programs, and the variable cost is $3. There is also a $1,000 fee that is paid to the university for the right to sell these programs. If Katherine was able to sell programs for $5 each, how many would she have to sell in order to break even?
(F) Fixed Cost= $1,400.00
(V) Variable Cost= $3.00
(S) Selling Price= $5.00
(X) Number of Units Sold= ?

BEP=> X=

X=

X= 700
In order to break even selling each program for $5, Katherine would have to sell 700

You May Also Find These Documents Helpful

  • Satisfactory Essays

    MAT 540 Week 2 Quiz

    • 1180 Words
    • 6 Pages

    Question 8 A bed and breakfast breaks even every month if they book 30 rooms over the course of a month. Their fixed cost is $4200 per month and the revenue they receive from each booked room is $180. What their variable cost per occupied room?…

    • 1180 Words
    • 6 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    A) $290. B) $320. C) $420. D) $500. 4. If average variable cost is $74 and total fixed cost is $100 at 5 units of output, then average total cost at this output level is:…

    • 515 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Study Guide

    • 1347 Words
    • 6 Pages

    QUESTION 6: If variable costs are $10 per dozen, what is the new volume required to earn the same total contribution as before the price decrease?…

    • 1347 Words
    • 6 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Points Received: 7 of 7 Comments: Question 2. Question : (TCO 1) Josie’s Grill budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold: materials, $4,080; hourly labor (variable), $6,976; rent (fixed), $1,700; depreciation, $800; and other fixed costs, $600. Each steak dinner sells for $14.00 each. How much is the budgeted variable cost per unit?…

    • 1661 Words
    • 14 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Unit of Sales = 45,000/63= 714.2= 714 passenger cars E) Springfield Express has experienced an increase in variable cost per passenger to $ 85 and an increase in total fixed cost to $ 3,600,000. The company has decided to raise the average fare to $ 205. If the tax rate is 30 percent, how many passengers per month are needed to generate an after-tax profit of $ 750,000?…

    • 644 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Powerful Essays

    3. Mastel Company has a variable selling cost. If sales volume increases, how will the total…

    • 1689 Words
    • 7 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    FIN120 Break Even

    • 1854 Words
    • 10 Pages

    TOTAL REVENUE APPLICATION At a price of $3 each, SHAPE magazine sells 1.25 million copies of its magazine targeted to young women seeking a healthier lifestyle. If the price is increased to $3.25 each, only 1 million copies will be sold. Fixed costs are $1 million and unit variable costs are $0.50 per magazine. From the information provided here, what is SHAPE magazine 's total revenue, obtained at the higher price?…

    • 1854 Words
    • 10 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Supply and Demand

    • 3087 Words
    • 13 Pages

    3. Jaynet spends $20,000 per year on painting supplies and storage space. She recently received two job offers from a famous marketing firm – one offer was for $105,000 per year, and the other was for $85,000. However, she turned both jobs down to continue a painting career. If Jaynet sells 35 paintings per year at a price of $6,000 each:…

    • 3087 Words
    • 13 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Total Per Unit Percent Selling Price $17,100 $190 100 Less variable costs/expense $6,300 $70 37…

    • 1071 Words
    • 5 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Suppose Dan’s Pizza Parlor has a fixed cost of $280 and it costs $4 to produce each pizza. Dan sells every pizza for $12.…

    • 279 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Quiz – Chapter 17 – Solution 1. Rider Company sells a single product. The product has a selling price of $40 per unit and variable expenses of $15 per unit. The company's fixed expenses total $30,000 per year. The company's break-even point in terms of total dollar sales is: A) $100,000. B) $80,000. C) $60,000. D) $48,000. The answer is d. CMR = (P-V)/P = ($40 - $15)/$40 = 62.5% Px = F/ (CMR) Px = $30,000/.625 = $48,000 Use the following to answer questions 2-3: Weiss Corporation produces two models of wood chairs, Colonial and Early American. The Colonial sells for $60 per chair and the Early American sells for $80 per chair. Variable expenses for each model are as follows:…

    • 1007 Words
    • 5 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Foxy Original

    • 459 Words
    • 2 Pages

    6. Calculate the variable costs per order received at a trade show and the variable costs per order received through a sales rep?…

    • 459 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Cost of Goods Sold using Full Costing: $702,000 ($45,000*$15.60) Exercise 5-15. During the year, Summit produces 50,000 snow shovels and sells 45,000 snow shovels. What is variable cost of goods sold?…

    • 715 Words
    • 4 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Chapter 3 Costos

    • 3671 Words
    • 15 Pages

    $6.00 Variable Cost $1.00 $2.00 Total fixed costs are $40,000. What is the break-even point, assuming the sales mix consists of two units of…

    • 3671 Words
    • 15 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    e. Should Rodriguez consider closing down this business? Why? Answers A) Explicit Costs = rent 25000 + business taxes 15 000 + products to sell 350 000 = $390 000…

    • 362 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays