Preview

Variable or Fixed Cost

Good Essays
Open Document
Open Document
363 Words
Grammar
Grammar
Plagiarism
Plagiarism
Writing
Writing
Score
Score
Variable or Fixed Cost
Being able to determine whether a cost is fixed or variable is vital to the understanding of overhead loading and cost behavior. A fixed cost is unchanged with a change to the cost driver. (Horngren, Sutton, and Stratton p.46) Which means that a fixed cost does not rise with the change is production of your product. A good example of a fixed cost is rent. No matter how many widgets you make (within a relevant range) your rent will not increase. A variable cost, on the other hand, does change with the amount of production. A good example of this is raw materials. If you make more widgets you will need more raw materials to produce those widgets. So a variable cost changes in direct proportion in the cost driver level. (Horngren, Sutton, and Stratton p.46) The given information is that company ABC produces 1000 hamburgers annually. To produce this amount they spend $650 in raw materials (hamburger) and the rent for the production facility is $9000 annually. With this information we can calculate the amount of raw material needed to produce one single hamburger $0.65. Using this we can calculate expected costs if production increases. For 6000 hamburgers annually the cost of raw materials is $3900 while at 8000 hamburgers it is $5200. Since the facility rent is unchanged with respect to the number of hamburgers. It's per unit cost decreases respectively. 6000 hamburgers is $1.50 per unit and at 8000 it is $1.13. Where as in the beginning the rent overhead is $9.00 per unit. To produce 6000 hamburgers annually there would be $9000 in fixed rent costs plus $3900 in raw materials, totaling $12900 annually. To produce 8000 hamburgers annually there would be $9000 in fixed rent costs plus $5200 in raw materials, totaling $14200 annually. 6000 hamburgers would produce an annual per unit charge of $2.15. 8000 hamburgers annually would be $1.78 per unit. Determining the variable and fixed costs of a product line can help you predict growth and

You May Also Find These Documents Helpful

  • Good Essays

    We suppose the water usage, medical supplies, and purchased lab services as variable cost; employee’s salaries, benefits, and equipment depreciation as fixed cost. All revenue and costs will increase or decrease as straight-line…

    • 611 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Refer to the above table. The total cost of five units of output will be:…

    • 515 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    (TCO 1) Josie’s Grill budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold: materials, $4,080; hourly labor (variable), $6,976; rent (fixed), $1,700; depreciation, $800; and other fixed costs, $600. Each steak dinner sells for $14.00 each. How much is the budgeted variable cost per unit?…

    • 1661 Words
    • 14 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    The total charged to an in-house manufacturing department would be $1,046,800. This dollar amount is determined by multiplying the overhead rates of each activity to the amount consumed for that activity and added together for a total. (1,800*70= 126,000), (280*940=263,200) (10*40,000=400,000), (2,800*92=257,600)…

    • 389 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Other costs that the company must consider before expanding include fixed and variable costs that make up the total cost of production for a company. Fixed costs are costs that cannot be avoided by the company. Even if the company stops production, it will still be incurring costs like rent of the place or the electricity bill of the factory which will be incurred no matter what happens. Such costs cannot be eliminated but can be reduced by means of increase in production. With an increase in production, the fixed cost gets divided on per unit produced. Variable costs on the other hand can be increased or decreased accordingly.…

    • 1151 Words
    • 4 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    When 5,000 units are produced variable costs are $35 per unit and total costs are…

    • 1812 Words
    • 12 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    Mendel Paper Company

    • 1378 Words
    • 5 Pages

    The same formula can be applied to the napkins that Mendel Paper Company produces. The company is expected to sell 120,000 units of napkins for the next fiscal quarter. They sell the napkins at $7.00. If they sell 120,000 napkins at $7.00 then they will make $840,000.00. However, you have to…

    • 1378 Words
    • 5 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    SCM 366 HW1

    • 517 Words
    • 1 Page

    Your friend needs to purchase malt for his micro-brewery. His supplier charges $35 per delivery, for each delivery, regardless of the size of the order. The product cost your friend $1.20 per gallon. The annual holding cost per unit is assumed to be 35% of the item’s cost of $1.20. Assume that your friend’s weekly usage of malt is 250 gallons and the brewery is open 52 weeks per year.…

    • 517 Words
    • 1 Page
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Grear Rafting Analysis

    • 1138 Words
    • 5 Pages

    The book definition of variable costs is costs that, in total, vary in direct proportion to changes in output. In other words, the total increases as output increases and the total decreases as output decreases (Mowen, 2009, p.72). For example, a hot dog stand’s variable cost for hot dogs would increase with sales, because he sold more hot dogs, and the variable cost would decrease, because he sold less hot dogs. With this in mind, the costs that are dependent upon the…

    • 1138 Words
    • 5 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    ACC337 Review Questions 2 3

    • 1496 Words
    • 14 Pages

    Costs can display variable, fixed, or mixed behavior, and it important that they are classified accurately.…

    • 1496 Words
    • 14 Pages
    Powerful Essays
  • Satisfactory Essays

    Quiz – Chapter 17 – Solution 1. Rider Company sells a single product. The product has a selling price of $40 per unit and variable expenses of $15 per unit. The company's fixed expenses total $30,000 per year. The company's break-even point in terms of total dollar sales is: A) $100,000. B) $80,000. C) $60,000. D) $48,000. The answer is d. CMR = (P-V)/P = ($40 - $15)/$40 = 62.5% Px = F/ (CMR) Px = $30,000/.625 = $48,000 Use the following to answer questions 2-3: Weiss Corporation produces two models of wood chairs, Colonial and Early American. The Colonial sells for $60 per chair and the Early American sells for $80 per chair. Variable expenses for each model are as follows:…

    • 1007 Words
    • 5 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    A bakery buys sugar in 15-pound bags. The bakery uses 5000 bags of sugar each year. Carrying costs are $20 per bag per year. Ordering costs are estimated at $5 per order. Assume that the bakery is open 250 days a year and its daily demand is estimated at 20 bags. It takes 5 days for each order of sugar to be filled.…

    • 1687 Words
    • 12 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Wk4fixedcosts

    • 123 Words
    • 1 Page

    1,008 revenue 1,008 meals at $5.77-$5,816.16 for total cost per meal 1,008 at $3.971.44 for a total profit of $5,816.16-$3961.44=$1854.72…

    • 123 Words
    • 1 Page
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    hsm 260 week 4 assign 2

    • 514 Words
    • 2 Pages

    45,000 meals – 43,992 meals = 1008 meals x $1.84 revenue per meal = $1,854.72 profit.…

    • 514 Words
    • 2 Pages
    Good Essays