Preview

Holly Bartel

Good Essays
Open Document
Open Document
375 Words
Grammar
Grammar
Plagiarism
Plagiarism
Writing
Writing
Score
Score
Holly Bartel
Holly Bartel
ACCT 310
IP UNIT 3
Should the Ski Pro Corporation make or buy the bindings? Show calculations to support your answer.
• Material is 20% of direct material cost- $30 is direct material cost. 30x20%=$6
• Direct Labor is 10% of Direct Labor Cost- $35 is the given direct labor. 35x10%=$3.50
• Total fixed overhead is $100,000 and the total number of units is 10,000. The fixed overhead per unit is 100,000/10,000=$10
• Total overhead per unit is $15. The variable overhead per unit is the fixed cost subtracted from the total overhead- 15-10=$5
• The variable overhead for a pair of bindings is 10% of the variable overhead- 5x10%=$0.50
• The total cost for a pair of bindings is o Direct Material = $6 o Direct Labor = $3.50 o Variable overhead = $0.50 o Total Cost = $ 10 The total cost of Minnetonka making the bindings is $10 dollars. The subcontractor gave a bid of $10.50 a pair for the bindings. Since the cost of making the bindings is less, Minnetonka should make the bindings.
What would be the maximum purchase price acceptable to the Ski Pro Corporation for the bindings? Support your answer with an appropriate explanation.
Because the total cost of Minnetonka making the bindings is $10.00, this is the maximum purchase price they should accept. If they were to pay any more than the $10.00, the company would be showing a loss in profit. (Horngren, Sundem, Stratton, Burgstahler, & Schatzberg, 2008)
Instead of sales of 10,000 pairs of skis, revised estimates show sales volume at 12,500 pairs. At this new volume, additional equipment, at an annual rental of $10,000 must be acquired to manufacture the bindings. This incremental cost would be the only additional fixed cost required even if sales increased to 30,000 pairs. (This 30,000 level is the goal for the third year of production.) Under these circumstances, should the Ski Pro Corporation make or buy the bindings? Show calculations to support your answer.

What qualitative factors (that

You May Also Find These Documents Helpful

  • Good Essays

    Acct310 Unit 3

    • 535 Words
    • 3 Pages

    Based on the small percentage that would be saved $.50/pr they should make the bindings.…

    • 535 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Minnetonka Corporation

    • 398 Words
    • 2 Pages

    Minnetonka has approached a subcontractor to discuss the possibility of purchasing the bindings. The purchase price of the bindings from the subcontractor would be $5.25 per binding, or $10.50 per pair. If the Minnetonka Corporation accepts the purchase proposal, it is predicted that direct-labor and variable-overhead costs would be reduced by 10% and direct-materials costs would be reduced by 20%.…

    • 398 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    3. How much cost would serve as the basis for pricing an R&D bid with an outside company…

    • 389 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Compute the overhead rate using the traditional (plantwide) approach.(Round answers to 2 decimal places, e.g. 12.25%.)…

    • 391 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Powerful Essays

    Custom Snowboards Inc. has had increased net sales in the past three years. Net sales went up .23% in year 13 and .93% in year 14. Cost of goods sold (consisting of direct material, labor, and overhead) and in relation Gross Profit, also increased by the same percentages. Using the historical data, we use the trend analysis to determine what sales will be like in future years. The company’s trend analysis shows this increase in net sales and gross profit will continue well into year 17. Using base year 12, historical data shows an increase to 100.2% in year 13 and another .7% increase to 100.9% in year 14. Then to further review the upcoming year’s predictions, Custom Snowboards uses year 14 as the base year at $6,955,200. Year 15 increases to $7,163,856, a 3% increase. Year 16 slows slightly to $7,094,304, down a percent from year 15 but still an increase of 2% from the base year. Year 17 shows net sales at 103.7% of the base year 14 earnings. This indicates the company has worthy cost control in revenue.…

    • 4017 Words
    • 13 Pages
    Powerful Essays
  • Satisfactory Essays

    Cost and Overhead

    • 1512 Words
    • 8 Pages

    below, that plant overhead is a committed (fixed) cost during the year, but that direct…

    • 1512 Words
    • 8 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    BUsiness!!!!

    • 678 Words
    • 3 Pages

    Variable cost is 50% of revenue, then budgeted variable cost is $5, and actual variable cost is $4.75.…

    • 678 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Case Study

    • 553 Words
    • 3 Pages

    a. P= 349/2 = $174.5/unit (Abel estimates half of the final retail price will be the price Washburn nets)…

    • 553 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    At an output of 20,000 units per year, a firm's variable costs are $80,000 and its average fixed costs are $3. The total costs per year for the firm are:…

    • 515 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    A 10 percent markup ($ 0.65) was added to the cost per unit in arriving at the firms selling price of $ 7.15 (plus shipping). In May, LP received an inquiry from Southeast Department Stores concerning the possible purchase of folding chairs for delivery in August. Southeast indicated that they would place an order for 30,000 chairs if the price did not exceed $ 5.50 each (plus shipping). The chairs could be produced during the slow period using the firms…

    • 852 Words
    • 4 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    The accounts receivable and inventory carrying cost for the private-label brand is $175,789.97, $59,386.73 and $116,412.24 respectively. (Appendix 2)…

    • 498 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Youngstown Product

    • 262 Words
    • 2 Pages

    Calculate the plant-wide overhead rate. Use this rate to assign overhead costs to products and calculate the profitability of the four products.…

    • 262 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    $539,320 is the basis for pricing the R&D bid. The outside company will be supplied these numbers for a point to break even.…

    • 406 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Cost and Overhead Costs

    • 282 Words
    • 2 Pages

    1. Calculate the plant-wide overhead rate. Use this rate to assign overhead costs to products and calculate the profitability of the four products. The assignment spreadsheet provides a starting point for your calculations, with some data formulas already supplied.…

    • 282 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Managarial Acct

    • 3103 Words
    • 13 Pages

    Variable overhead rate variance = AH (AR - SR) = 11,520 ($2.87 - $2.80) = $8,49 U (rounded)…

    • 3103 Words
    • 13 Pages
    Satisfactory Essays