Homework: Variable Cost and Net Income

Satisfactory Essays
Kathryn Blink
Homework Week 4
The following information relates to Exercises 5-11 through 5-18:
Summit Manufacturing, Inc. produces snow shovels. The selling price per snow shovel is $30. There is no beginning inventory.
Costs involved in production are:
Direct material

$5
Direct labor
$4
Variable manufacturing overhead
$3
Total variable manufacturing costs per unit
$12
Fixed manufacturing overhead cost per year
$180,000
In addition, the company has fixed selling and administrative costs of $160,000 per year.

Exercise 5-11.
During the year, Summit produces 50,000 snow shovels and sells 45,000 snow shovels. What is the value of ending inventory using full costing?
Fixed manufacturing overhead per unit: $3.60 ($180,000/50,000 units)
Unit cost: $15.60 ($3.60 + $5 + $4 + $3)
Ending Inventory Value Using Full Costing: $78,000 ($15.60*5,000 units in ending inventory)

Exercise 5-12.
During the year, Summit produces 50,000 snow shovels and sells 45,000 snow shovels. What is the value of ending inventory using variable costing?
Unit cost: $12 ($5 + $4 + $3)
Ending Inventory Value Using Variable Costing: $60,000 ($12* 5,000)

Exercise 5-13.
During the year, Summit produces 50,000 snow shovels and sells 45,000 snow shovels. Calculate the difference in full costing net income and variable costing net income without preparing either income statement.
Difference in Net Incomes: $18,000 ($3.60*5,000)

Exercise 5-14.
During the year, Summit produces 50,000 snow shovels and sells 45,000 snow shovels. What is cost of goods sold using full costing?
Cost of Goods Sold using Full Costing: $702,000 ($45,000*$15.60)

Exercise 5-15.
During the year, Summit produces 50,000 snow shovels and sells 45,000 snow shovels. What is variable cost of goods sold?
Variable Cost of Goods Sold: $540,000 ($45,000*$12)

Exercise 5-16.
During the year, Summit produces 50,000 snow shovels and sells 45,000 shovels. What is net income using full costing?
Sales:

You May Also Find These Documents Helpful

  • Good Essays

    M5 Problems

    • 526 Words
    • 4 Pages

    1. Compute the company’s total production cost per unit if 25,000 units had been produced.…

    • 526 Words
    • 4 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Holly Bartel

    • 375 Words
    • 2 Pages

    Instead of sales of 10,000 pairs of skis, revised estimates show sales volume at 12,500 pairs. At this new volume, additional equipment, at an annual rental of $10,000 must be acquired to manufacture the bindings. This incremental cost would be the only additional fixed cost required even if sales increased to 30,000 pairs. (This 30,000 level is the goal for the third year of production.) Under these circumstances, should the Ski Pro Corporation make or buy the bindings? Show calculations to support your answer.…

    • 375 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    $220,000 (end inventory) - $25,000 (inventory at end of year) = $195,000 (cost of goods sold)…

    • 951 Words
    • 7 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    4. Evergreen Fertilizer Company produces fertilizer. The company’s fixed monthly cost is $25,000, and its variable cost per pound of fertilizer is $0.15. Evergreen sells the fertilizer for $0.40 per pound. Determine the monthly break-even volume for the company.…

    • 916 Words
    • 4 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Week 3 worksheet ch

    • 328 Words
    • 2 Pages

    RSE Corporation sells its product for $10 per unit. Its variable cost is $3 per unit, and total fixed costs are $700. Assuming next period’s estimated sales are 250 units and that 250 units is within the relevant range, calculate the following amounts:…

    • 328 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    CMIquiz

    • 388 Words
    • 2 Pages

    7. At a price of $400, how many units must be sold to breakeven at the 9,000 unit production rate?…

    • 388 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Accounting First Quiz

    • 794 Words
    • 4 Pages

    If sales salaries and commissions are $10,000 when 80,000 units are sold and $14,000 when 120,000 units are sold, what is the variable portion per unit of sales salaries and commission? a. $0.08 per unit Units Cost b. $0.10 per unit High level 120,000 $ 14,000 Low level 80,000 10,000 c. $0.12 per unit Change 40,000 $ 4,000 d. $0.125 per unit…

    • 794 Words
    • 4 Pages
    Satisfactory Essays
  • Powerful Essays

    3. Mastel Company has a variable selling cost. If sales volume increases, how will the total…

    • 1689 Words
    • 7 Pages
    Powerful Essays
  • Satisfactory Essays

    Accounting 350: Quiz

    • 799 Words
    • 12 Pages

    Reyes Company had a gross profit of $360,000, total purchases of $420,000, and an ending inventory of $240,000 in its first year of operations as a retailer. Reyes's sales in its first year must have been…

    • 799 Words
    • 12 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    2. Know how to compute the cost of ending inventory and the cost of merchandise…

    • 444 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Accounting (Inventory)

    • 464 Words
    • 5 Pages

    a) Compute the cost of ending inventory of Product A on April 30 and May 31…

    • 464 Words
    • 5 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    econ

    • 1235 Words
    • 5 Pages

    Alternatively, we have Total Costs of Producing Q=10 units = Fixed Costs + Variable Costs of producing Q = 10 units = 100 + 11,700 = 11,800…

    • 1235 Words
    • 5 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Marketing By Numbers

    • 266 Words
    • 2 Pages

    Q2) If the unit variable cost for each computer is $350 and the manufacturer has fixed costs totaling $2 million, how many computers must this manufacturer sell to break even? How many must it sell to realize a profit of $50 million?…

    • 266 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    amity asignment

    • 3970 Words
    • 16 Pages

    A company manufactures a single product in its factory utilizing 600% of its capacity. The selling price and cost details are given below:…

    • 3970 Words
    • 16 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Candy Company

    • 303 Words
    • 2 Pages

    C. What volume of sales in dollars must Doyle’s Candy Company achieve in the coming year to maintain the same net income after taxes as projected for the current year if the selling price of candy remains at $9.60 per box and the variable production costs of candy increase 15 percent?…

    • 303 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays