Costs and Selling Price Material

Satisfactory Essays
Activities/Products

Impero
Escana
Driftwood
Set up costs: 12,200
Cost driver: number of set ups.
Total number of set ups: 5

(12,200/5) x 2
= 4,880

(12,200/5) x 2
= 4,880

(12,200/5) x 1
= 2,440

Purchasing and checking wood edging costs: 8,000
Cost driver: wood edging per cabinet
Total number of meter per wood edging: 8 meters

(8,000/8) x 4
= 4,000

(8,000/8) x 4
= 4,000

(8,000/8) x 0
= 0
Purchase of wood costs: 5,100
Cost driver: wood (meters) per cabinet
Total number of meter of wood: 40 meters

(5,100/40) x 15
= 1,912.5

(5,100/40) x 15
= 1,912.5

(5,100/40) x 10
= 1,275
Quality inspection of wood edging costs: 7,400
Cost driver: wood edging (meter) per cabinet
Total number of meter per wood edging: 8 meters

(7,400/8) x 4
= 3,700

(7,400/8) x 4
= 3,700

(7,400/8) x 0
= 0
Dispatch and transport costs: 12,000
Cost driver: number of dispatches
Total number of dispatches: 310

(12,000/310) x 40
= 1,548.3871

(12,000/310) x 120
= 4,645.16129

(12,000/310) x 150
= 5,806.45161

Administration and personnel costs: 27,600
Cost driver: labor hours per cabinet
Total number of labor hours: 120

(27,600/120) x 48
= 11,040
(27,600/120) x 40
= 9,200
(27,600/120) x 32
= 7,360

Total cost per cabinet

27,080.8871/40 units = 677.022178
28,337.6613/120 units =
236.147177
16,881.4516/150 units =
112.543011

Profit per cabinet
Selling price – material cost/cabinet – labor cost/cabinet - cost per cabinet = 780 – 160 - 240 – 677.022178 =
- 297.022178 (loss)

Selling price – material cost/cabinet – labor cost/cabinet - cost per cabinet = 570 – 130 – 200 – 236.147177 = 3.852823 (profit)
Selling price – material cost/cabinet – labor cost/cabinet - cost per cabinet = 450 – 100 – 160 – 112.543011 = 77.456989 (profit)
Total profit for each product
- 297.022178 x 40
= - 11,880.8871
3.852823 x 120 = 462.33876

77.456989 x 150 = 11,618.5484
Total profit for all

You May Also Find These Documents Helpful

  • Satisfactory Essays

    company would have to make an investment of $850,000. The target cost per calculator would be: A. $16.50 B. $23.50 C. $28.33 D. $34.33 29. Hostetter Corporation would like to use target costing for a new product it is considering introducing. At a selling price of $30 per unit, management projects sales of 30,000 units. The new product would require an investment of $200,000. The desired return on investment is 13%. The target cost per unit is closest to: A. $32.92 B. $30.00 C. $33.90 D. $29…

    • 588 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Costs and Price

    • 4222 Words
    • 17 Pages

    Summer2011-Microeconomics-Exam Two Practice 1. To calculate the total utility of consuming N products: A. add the additional satisfaction of consuming each product up to N and multiply by its price. B. add the total satisfactions of consuming each product up to N. C. multiply the additional satisfaction from consuming the Nth product by its price. D. multiply total satisfaction from consuming N products by N. 2. Suppose that the following table lists the utility that Steve receives from consuming oranges at 50…

    • 4222 Words
    • 17 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Costs and Price

    • 1595 Words
    • 7 Pages

    Week I Quiz Results/Answers ECO561 1. Revenue increases when * producer surplus increases 2. An increase in the price of an inelastic good * increases revenues 3. Price elasticity of Demand increases when * people become less price sensitive over time 4. The purpose of a market in a market system is to * bring buyers and sellers into contact 5. By specializing in the production of one good, a company is able to benefit from economies of scale which increases its revenue. Which…

    • 1595 Words
    • 7 Pages
    Good Essays
  • Better Essays

    Cost and Price

    • 974 Words
    • 4 Pages

    Questions 1. Suppose the price of coffee beans increases by $0.20 per pound. What is the effect of this raw material price increase on the demand for roasted coffee? If one pound produces 50 cups of coffee, would the price of a cup of coffee rising by $0.01? Explain. Price of the product comes from the production of the goods all the way till it hits the market shelf. So when the price of the product like coffee increases during the productivity of the product then the end cost could increase too. Changes…

    • 974 Words
    • 4 Pages
    Better Essays
  • Good Essays

    Exercise 01 a) Develop a 99 percent confidence interval for the mean selling price of the home. b) Develop a 95 percent confidence interval for the mean distance of the home is from the center of the city. Exercise 02 a) A recent article in Bangladesh Observer indicated that the mean selling price of the homes in the city of Dhaka is more than Tk. 2200. Can we conclude that the mean selling price in the Gulshan area is more than Tk. 2200? Use the 0.01 significance level.…

    • 1046 Words
    • 5 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    Costs and Transfer Price

    • 1794 Words
    • 8 Pages

    faster, cheaper and more compact * Design was supported by Heidelberd division’s engineers at full cost of time compensation. To get a best price for its component, ISD did a bidding which involved Heidelberg. Unfortunately Heidelberg bidding price was much higher than outsider company, therefore ISD decided to buy from Display Technology Plc Here is the bidding: Supplier | Cost per X73 System (€) | Heidelberg Division | 140,000 | Bogardus NV | 120,000 | Display Technologies…

    • 1794 Words
    • 8 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    DETERMINING THE COST OF MATERIALS An important area of materials accounting is the costing of materials requisitioned from the storeroom for factory use. The unit cost of incoming materials is known at the time of purchase. The date of each purchase is also known, but the materials on hand typically include items purchased on different dates and at different prices. Items that look alike usually are commingled in the storeroom. As a result, it may be difficult or impossible to identify an issue…

    • 517 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Costs and Direct Material

    • 424 Words
    • 2 Pages

    process. 1) Analysis of physical flow of units. 2) Calculation of equivalent units. 3) Computation of unit costs. 4) Analysis of total costs. 5) Build a Spreadsheet: Construct an Excel spreadsheet to solve all of the preceding requirements. Show how the solution will change if the following data change: the April 1 work in process costs were $27,000 for direct material and $5,000 for conversion. 1. | | Physical Units | | Work in process, April 1 |…

    • 424 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    Cost and Price Analysis

    • 2101 Words
    • 9 Pages

    Cost and Price Analysis Instructor: Name: Class: Finance 230 Date: Period: Results: 1) Why is it important for the government to exercise good fiscal judgment when spending funds? Government employees are held responsible for use of good judgment so those excessive prices are not paid. 2) List and describe four types of market based pricing. Be sure to provide at least one (1) example of each type. Competitive Offers – response to solicitation encouraging competing offers Established…

    • 2101 Words
    • 9 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    Cost Effective Materials

    • 1831 Words
    • 8 Pages

    Environment Friendly Indian Building Material Technologies for Cost Effective Housing SHEE Contents 1. Flyash-Sand-Lime-Gypsum Bricks 1 2. Compressed Earth / Fly Ash Sand Lime Gypsum Blocks (Interlocking Type) 7 3. Compressed Earth Bricks/Blocks 9 4. Clay Flyash Burnt Bricks 13 5. Marble Slurry Bricks 15 6. Solid/Hollow Concrete Blocks 17 7. Cellular Light Weight Concrete 23 8. Ferrocement Wall Panels 25 9. Rat Trap Bond Brick Masonry…

    • 1831 Words
    • 8 Pages
    Good Essays