Derp derpington

Human Resource Management

Research Paper is Business Mathematics 101

1st Tri Semester SY 2011-2012

Ms. derpina derp

TABLE OF CONTENTS

TITLE PAGE

ACKNOWLEDGEMENTii

TOPICS

Simple Discount1

Simple Interest2

Four types of Interest available3

Compounded Amount and Compound Interest4

Linear Programming Problems

* Maximization6

* Minimization8

Forecasting by Trend Projection10

Acknowledgement

I would like to thank God for guiding and giving me motivation to do this math research paper; my friends for answering my questions about this paper; Dr. Masajo for giving me the opportunity to gain more knowledge; and my mother to constantly remind me to do better in college. I would like to thank my mentor, Ms. Grace Chong, for being my mentor and to aid me in my college life.

Simple Discount

Find the present value of $3800 due in 6 months at 7% discount rate. A) F = $3800

d = 7% = .07

t = 6 / 12 = 1/2

Formula: D = Fdt

Solution:

D = $3800 (.07) (1/2)

D = $133

P = F – D

P = $3800 - $133

P = $3667

Discount $2056.80 for 85 days at a discount rate of 6 ½ %

B) F = 2056.80

d = 6 ½ % = .065

t = 85 / 360 = 17 / 72 years

Formula: D = Fdt

Solution:

D = $2056.80 (.065) (17/72)

D = $31.57

P = F – D

P = $2056.80 - $31.57

P = $2025.13

Simple Interest

Find simple interest on $10,000 at the rate of 5% for 5 years. Also find the amount for 5 years. A) P = $10,000

R = 5% = .05

T = 5 years = n = 5

I = PRT

I = $10,000 (.05) (5)

I = $2500

A = P + I

A = $10,000 + $2500

A = $12,500

Find simple interest on $15,600 for 1 ½ years at the rate of 8% per annum. Also find total amount. B) P = $15,600

R = 8% = .08

T = 1 ½ = n = 1 ½

I = PRT

I = $15,600 (.08) (1½)

I = $1872

A = P + I

A = $15,600 + $1872

A = $17472

4 Types of Interest Available

Find the different interest on $1000 at 6% from June 23 2011 to September 21 2015.

A) Approximate number of days:

Year: 2015 – 2011 = 4

Month: 8 – 6 = 2

Days: 51 – 23 = 28

4 x 360 = 1440

2 x 30 = 60

28 = 28

= 1528 Days

B) Actual Number of days:

4 years x 365 days = 1463 days

January 30 – June 23 = 173 days

January 30 – September 21 = 263 days

1463 Days – 173 days = 1287 days

1287 Days + 263 days = 1550 days

= 1550 days

C) Io interest for approximate number of days:

Io = PRT

= $1000 (.06) (1528/360)

Io = $254.67

D) Ie interest for approximate number of days:

Ie = PRT

= $1000 (.06) (1528/365)

Ie = $251.18

E) Io interest for actual number of days:

Io = PRT

= $1000 (.06) (1550/360)

Io = $258.33

F) Ie Interest for actual number of days:

Ie = PRT

= $1000 (.06) (1528/365)

Ie = $254.79

Compounded amount and Compounded interest

Find the Compounded amount and compounded interest of $1000 at 7% for 3 years

A)

B) Compounded Annually

P = $1000

R = 7% = .07

T = 3 years = N = 3 x 1 = 3

A = P (1+i) ^ n

A = $1000 (1+0.7) ^ 3

A = $1225.043

I = A – P

I = $1225.043 - $1000

I = $225.043

C) Compounded Semi – Annually

P = $1000

R = 7 / 2 % = 3.5 = .035

T = 3 years = N = 3 x 2 = 6

A = P (1+i) ^ n

A = $1000 (1+0.35) ^ 6

A = $1229.36

I = A – P

I = $1229.36 - $1000

I = $229.36

D) Compounded Quarterly

P = $1000

R = 7 / 4% = 1.75 = .0175

T = 3 years = N = 3 x 4 = 12

A = P (1+i) ^ n

A = $1000 (1+0.175) ^ 12

A = $1231.44

I = A – P

I = $1231.44 - $1000

I = $231.44

E) Compounded Monthly

P = $1000

R = 7 / 12% = .5833 = .00583

T = 3 years = N = 3 x 12 = 36

A = P (1+i) ^ n

A = $1000 (1+.00583) ^ 36

A = $1232.78

I = A – P

I = $1232.78 - $1000

I = $232.78

Compounded amount and Compounded interest

Find the Compounded amount and compounded interest of $1500 at 5% for 3 years

A)

B) Compounded Annually

P = $1500

R = 5% = .05

T = 3 years = N = 3 x 1 = 3

A = P (1+i) ^ n...

## Share this Document

Let your classmates know about this document and more at StudyMode.com