Centripetal Force Lab Activity

Topics: Energy, Potential energy, Kinetic energy Pages: 7 (1634 words) Published: November 18, 2012
Centripetal Force Lab Activity

Analysis:

1. A) Average Percent Difference:

50g: (values expressed in newtons)
Step 1: Calculate the average value of the two variables
Average Value= Value 1+ Value 2 /2
= 0.49+ 0.61/2
= 1.1/2
= 0.55
Step 2: Calculate the difference between the two variables
Difference= Value 2- Value 1
= Fc- Fg
= 0.61- 0.49
= 0.12
Step 3: Calculate % difference
% difference= difference of the variables / average of the variables x 100
= 0.12/ 0.55 x 100
= 21.81%

100g: (values expressed in newtons)
Step 1: Calculate the average value of the two variables
Average Value= Value 1+ Value 2 /2
= 0.98+ 1.84/2
= 2.82/2
= 1.41
Step 2: Calculate the difference between the two variables
Difference= Value 2- Value 1
= Fc- Fg
= 1.84- 0.98
= 0.86
Step 3: Calculate % difference
% difference= difference of the variables / average of the variables x 100
= 0.86/ 1.41 x 100
= 60.99%

150g: (values expressed in newtons)
Step 1: Calculate the average value of the two variables
Average Value= Value 1+ Value 2 /2
= 1.47+ 2.19/2
= 3.66/2
= 1.83
Step 2: Calculate the difference between the two variables
Difference= Value 2- Value 1
= Fc- Fg
= 2.19- 1.47
= 0.72
Step 3: Calculate % difference
% difference= difference of the variables / average of the variables x 100
= 0.72/ 1.83 x 100
= 39.34%

200g: (values expressed in newtons)
Step 1: Calculate the average value of the two variables
Average Value= Value 1+ Value 2 /2
= 1.96+ 2.66/2
= 4.62/2
= 2.31
Step 2: Calculate the difference between the two variables
Difference= Value 2- Value 1
= Fc- Fg
= 2.66- 1.96
= 0.70
Step 3: Calculate % difference
% difference= difference of the variables / average of the variables x 100
= 0.70/2.31 x 100
= 30.30%

250g: (values expressed in newtons)
Step 1: Calculate the average value of the two variables
Average Value= Value 1+ Value 2 /2
= 2.45+ 3.57/2
= 6.02/2
= 3.01
Step 2: Calculate the difference between the two variables
Difference= Value 2- Value 1
= Fc- Fg
= 3.57- 2.45
= 1.12
Step 3: Calculate % difference
% difference= difference of the variables / average of the variables x 100
= 1.12/ 3.01 x 100
= 37.20%

Average % difference:
= Sum of all 5 averages/5
= 21.81+ 60.99+ 39.34+ 30.30+ 37.20/ 5
= 189.64/ 5
= 37.92%

B) Slope Calculations (Graph is displayed on a separate sheet)

50g:
Slope= Rise/Run
= 0.61/0.49
= 1.25

100g:
Slope= Rise/Run
= 1.84/0.98
= 1.877

150g:
Slope= Rise/Run
= 2.19/1.47
= 1.489

200g:
Slope= Rise/Run
= 2.66/1.96
= 1.357

250g:
Slope= Rise/Run
= 3.57/2.45
= 1.457

After calculating the slope of each section of the graph (each section corresponds to a certain mass used in the lab activity) it is evident that it varies from it’s expected value by a great amount. The expected value of the slope was 1 as the rise and the run were supposed to be equal. However in our case the rise and the run varied greatly and therefore because they were different numbers the slope did not turn out to be 1 (the only way to get a slope of 1 is if both the numerator and denominator are equal, as a number divided by itself is always 1 and a number divided by a different number can never equal 1).

2. Yes the data collected did verify the equation Fc=42Rmf2. This is because the only varying value in this case “f”, had a direct relationship with the value of Fc. The only other...
Continue Reading

Please join StudyMode to read the full document

You May Also Find These Documents Helpful

  • Centripetal Force Lab Report Essay
  • Physics Lab Report Centripetal Force Essay
  • Centripetal Force Essay
  • Centripetal Force Essay
  • Essay on Centripetal Force
  • Centripetal Force Essay
  • CENTRIPETAL FORCE ON A PENDULUM Essay
  • Centripetal force Essay

Become a StudyMode Member

Sign Up - It's Free