Preview

Economics and Annual Output

Satisfactory Essays
Open Document
Open Document
428 Words
Grammar
Grammar
Plagiarism
Plagiarism
Writing
Writing
Score
Score
Economics and Annual Output
Renee Legan-Farrell BU 224 Microeconomics Unit 2 Assignment 2 December 14, 2012

Unit 2 Homework - Template

St Atanagio is a remote island in the Atlantic. The inhabitants grow corn and breed poultry. The accompanying table shows the maximum annual output combinations of corn and poultry that can be produced. Obviously, given their limited resources and available technology, as they use more of their resources for corn production, there are fewer resources available for breeding poultry.

Maximum annual output options | Quantity of Corn(pounds) | Quantity of Poultry(pounds) | 1 | 1200 | 0 | 2 | 1000 | 300 | 3 | 800 | 500 | 4 | 600 | 600 | 5 | 400 | 700 | 6 | 200 | 775 | 7 | 0 | 850 |

1. Draw a production possibility frontier with corn on the horizontal axis and poultry on the vertical axis illustrating these options, showing points 1–7.

2. Can St. Atanagio produce 650 pounds of poultry and 650 pounds of corn? Explain. Where would this point lie relative to the production possibility frontier?

St. Atanagio cannot produce 650lbs of poultry and 650lbs of corn; due to the fact that there are not enough recourses to produce those amounts.
By the chart I was able to use this point would be just above the 600lbs of corn and poultry but would be in the area of not efficient due to the fact that there are not enough recourse or even labor to produce this much.

3. What is the opportunity cost of increasing the annual output of corn from 800 to 1000 pounds? The opportunity cost of increasing the annual output of corn from 800 to 1000 is 200lbs of poultry.

4. What is the opportunity cost of increasing the annual output of corn from 200 to 400 pounds?

The opportunity cost of increasing the annual output of corn from 200 to 400 is 75lbs of poultry.

5. Can you explain why the answers to



References: Vallillee,Vilma; 12/12/12 Online Seminar; Kaplan University, Online

You May Also Find These Documents Helpful

  • Satisfactory Essays

    Bu224 Unit 2

    • 309 Words
    • 2 Pages

    1. Draw a production possibility frontier with corn on the horizontal axis and poultry on the vertical axis illustrating these options, showing points 1–7.…

    • 309 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    1. Suppose you own a farm that, if run efficiently, can produce corn according to the…

    • 671 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    Economics 101

    • 1678 Words
    • 4 Pages

    producing 60 guns and 3 units of butter and at point b production is 30 guns and 7 units of…

    • 1678 Words
    • 4 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    1.01 Economics Quiz Key

    • 488 Words
    • 3 Pages

    4. Ezra runs a gyro stall at the local farmers' market. He would like to expand and open his own shop downtown. He has made the chart above, listing some potential costs and benefits of expansion. If Ezra decides not to expand, what will be an opportunity cost of his choice?…

    • 488 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Beginning with the production methods in the poultry industry, the methods conducted are almost unbelievable. Steve Striffler, being a poultry processing plant worker, provides his audience with first hand information into the unjust practices the food industry uses. With the technological investment in our global economy, maximizing production is possible, creating more with less. The same principle applies to the food industry; with the help of growth hormones and advanced technology, more poultry products are available to consumers and consequently create more jobs for immigrants. Not only are the costs of poultry products lowered but the production time is a faster and more efficient. All of these factors sounds appealing, however, the methods used to achieve these outcomes are where the major problem lies.…

    • 511 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    A bakery buys sugar in 15-pound bags. The bakery uses 5000 bags of sugar each year. Carrying costs are $20 per bag per year. Ordering costs are estimated at $5 per order. Assume that the bakery is open 250 days a year and its daily demand is estimated at 20 bags. It takes 5 days for each order of sugar to be filled.…

    • 1687 Words
    • 12 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Tomato paste

    • 292 Words
    • 2 Pages

    a) What is the optimal solution, and what are the optimal production quantities? W=1.0 M=1.250 PROFIT=800000…

    • 292 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Refer to the above table. The total cost of five units of output will be:…

    • 515 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    4) A firm has $500 million in revenue and explicit costs of $200 million per year. Its…

    • 2070 Words
    • 16 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Nt1310 Unit 4 Lab

    • 370 Words
    • 2 Pages

    These question has two components: a. Write the equation for yield components for corn b. Explain why hybrids introduced in 1950 have approximately the same yield whether they are planted at 30,000 plt/ha or 79,000 plt/ha…

    • 370 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Week 3 Assignment

    • 497 Words
    • 2 Pages

    b What number of workers appears to be most efficient in terms of pizza product per worker?…

    • 497 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Decision Analysis Task 2

    • 1025 Words
    • 4 Pages

    Using the transportation model and increasing the production from 1300 units to 2800 units, the optimal transportation costs changes to $13,400.…

    • 1025 Words
    • 4 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    a) (6 points) How much output should the firm produce in order to maximize profit?…

    • 851 Words
    • 4 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    4. The owner of Chips etc. produces 2 kinds of chips: Lime(L) and Vinegar(V). He has a limited amount of the 3 ingredients used to produce these chips available for his next production run: 4800 ounces of salt, 9600 ounces of flour, and 2000 ounces of herbs. A bag of Lime chips requires 2 ounces of saly, 6 ounces of flour, and 1 ounce of herbs to produce: while a bag of Vinegar chips requires 3 ounces of salt, 8 ounces of flour, and 2 ounces of herbs. Profits for a bag of Lime chips are $0.40, and for a bag of Vinegar Chips $0.50. Which of the following is not a feasible production combination?…

    • 894 Words
    • 6 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    M5 Problems

    • 526 Words
    • 4 Pages

    1. Compute the company’s total production cost per unit if 25,000 units had been produced.…

    • 526 Words
    • 4 Pages
    Good Essays

Related Topics