Preview

Quiz 7810 CLASS

Satisfactory Essays
Open Document
Open Document
470 Words
Grammar
Grammar
Plagiarism
Plagiarism
Writing
Writing
Score
Score
Quiz 7810 CLASS
ACTG 512
Quiz 7, 8, 10

1. Lucas Company requires three units of R2 for every unit of D2 that it produces. Currently, R2 is made by Lucas, with the following per unit costs in a period when 20,000 units were produced:
Direct materials $ 5.00
Direct labor 2.50
Manufacturing overhead 5.60
Total $14.10
Variable manufacturing overhead is applied at $3.75 per unit. The rest of the overhead is fixed. Lucas will need 21,000 units of R2 for next year’s production.

Sperlberg Corporation has offered to supply 21,000 units of R2 at a price of $12.00 per unit. If Lucas accepts the offer, all of the variable costs and $20,000 of the fixed costs will be avoided. Should Lucas Company accept the offer from Sperlberg Corporation?

2. Vasquez Company sells a single product that has variable costs of $5 per unit and the company has total fixed costs of $70,000. Vasquez estimates demand at various activity levels as follows:

Units Sold Price per unit
10,000 14.00
12,000 13.00
14,000 12.00
16,000 11.00
18,000 10.00 A. Calculate the total contribution margin at each price level B. Which price maximizes profit?

3. Jenks Industries is considering a special order from an overseas customer for 10,000 units at a price of $40.00 per unit. Jenks’s product normally sells for $52.00 per unit and has variable manufacturing costs of $21.00 per unit and variable selling costs of $4.00 per unit. Fixed manufacturing costs are $500,000 and fixed selling and administrative costs are $200,000. Jenks has capacity to produce 100,000 units and is currently producing 80,000. If Jenks accepts the order, Jenks will incur legal and accounting fees of $7,000 in connection with the order. Variable selling costs will not be incurred on the special order. A. What are the incremental revenues associated with the special order? B. What are the incremental costs associated with the special order? C. What amount of additional profit or loss will be incurred if the order is accepted?

4. A

You May Also Find These Documents Helpful

  • Good Essays

    2. Craft Company produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $96,860 using absorption costing and $82,300 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost was $13 per unit. There were no beginning inventories. If 23,800 units were produced last year, then sales last year were:…

    • 704 Words
    • 9 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    At an output level of 50 units per day a firm has average total costs of $60 and average variable costs of $35. Its total fixed costs are:…

    • 515 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Study Guide

    • 1347 Words
    • 6 Pages

    COMPANY BACKGROUND: A jacket potato vendor charges $5.72 per spud sold. The variable cost of each potato served is $0.91. The stall has a fixed cost of…

    • 1347 Words
    • 6 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Accounting

    • 748 Words
    • 3 Pages

    5. If unit sales are $12, variable costs are $7.20 per unit and fixed costs are $24,000 what…

    • 748 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Powerful Essays

    3. Mastel Company has a variable selling cost. If sales volume increases, how will the total…

    • 1689 Words
    • 7 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    Mt 445 Unit 4 Assignment

    • 407 Words
    • 2 Pages

    2. A perfectly competitive firm has the following fixed and variable costs in the short run. The market price for the firm’s product is $140.…

    • 407 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Marketing Math Practice

    • 285 Words
    • 2 Pages

    TSS is considering the addition of a fourth model to the line of PDAs. This model would be sold to retailers for $300. The variable cost of this unit is $125. The demand for the new Model TSS4 is estimated to be 300,000 units per year. Sixty percent of these unit sales of the new model is expected to come from other models already being manufactured by TSS (15 percent from Model TSS1, 40 percent from Model TSS2, and 45 percent from TSS3). TSS will incur a fixed cost of $200,000 to add the new model to the line. Based on the above data, should TSS add the new Model LX4 to its line of PDAs? Why?…

    • 285 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    The standard cost of Product B manufactured by Mateo Company includes three units of direct materials at $5.00 per unit. During June, 28,000 units of direct materials are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B.…

    • 443 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    accounting week 4 answers

    • 469 Words
    • 5 Pages

    Compute the manufacturing overhead rate for the year. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.25.)…

    • 469 Words
    • 5 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Monroe Clock Company

    • 571 Words
    • 3 Pages

    2. Some factor of direct labour costs is commonly utilized to represent the appropriate amount of factory overhead in a manufacturing operation. Comment on the validity of Frank’s calculation of 82% of direct labour as a reasonable approximation for the variable overhead component, compared to the 300% utilized by Monroe to date.…

    • 571 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Ac505 Final

    • 1415 Words
    • 6 Pages

    4. (TCO B) Garth Company sells a single product. If the selling price per unit and the variable expense per unit both increase by 10% and fixed expenses do not change, then: (Points : 7)…

    • 1415 Words
    • 6 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    Accounting 2101 Final

    • 1351 Words
    • 6 Pages

    The company normally sells 10,000 units at a price of $88 each. Adler has a one-time opportunity to sell an additional 3,000 units at $70 each in a foreign market, which would not affect its present sales. If the company has sufficient capacity to produce the additional units, acceptance of the special order would affect net income as follows:…

    • 1351 Words
    • 6 Pages
    Powerful Essays
  • Powerful Essays

    When 5,000 units are produced variable costs are $35 per unit and total costs are…

    • 1812 Words
    • 12 Pages
    Powerful Essays
  • Satisfactory Essays

    MT445 Unit 4

    • 523 Words
    • 3 Pages

    A perfectly competitive firm has the following fixed and variable costs in the short run. The market price for the firm’s product is $140.…

    • 523 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Powerful Essays

    p. 262 During its first year of operations Nickelson produced 60,000 units and sold 60,000 units. During its second year of operations it produced 75,000 units and sold 50,000 units. In its third year, Nickelson produced 40,000 units and sold 65,000 units. The selling price of the company's product is $56 per unit. Required: 1. Compute the company's break-even point in units sold. 2. Assume the company uses variable costing: a. Compute the unit product cost for year 1, year 2, and year 3. b. Prepare an income statement for year 1, year 2, and year 3. 3. Assume the company uses absorption costing: a. Compute the unit product cost for year 1, year 2, and year…

    • 3898 Words
    • 16 Pages
    Powerful Essays