Preview

Production Cost Analysis and Estimation Applied Problems

Good Essays
Open Document
Open Document
831 Words
Grammar
Grammar
Plagiarism
Plagiarism
Writing
Writing
Score
Score
Production Cost Analysis and Estimation Applied Problems
Production Cost Analysis and Estimation Applied Problems
Vada Taborn
BUS 640: Managerial Economics
Instructor: Isabel Wan
Date August 10, 2015

Production Cost Analysis and Estimation Applied Problems
Problem 1:
William is the owner of a small pizza shop and is thinking of increasing products and lowering costs. William’s pizza shop owns four ovens and the cost of the four ovens is $1,000. Each worker is paid $500 per week. Workers Employed | Quality of pizzas produced per week 0 0 1 75 2 180 3 360 4 600 5 900 6 1140 7 1260 8 1360
Show all of your calculations and processes. Describe your answer for each question in complete sentences, whenever it is necessary.

Workers
Oven Cost Fixed
Labor Cost-Variable
Total Cost
# of Pizza 's-variable
Average Cost
Pizza 's per Worker
INP
0
$1,000.00
$
$1,000.00
0
$0.00
0
0
1
$1,000.00
$500
1,500
75
20
75
75
2
$1,000.00
1000
2000
180
11.11
90
105
3
$1,000.00
1500
2500
360
6.94
120
180
4
$1,000.00
2000
3000
600
5
150
240
5
$1,000.00
2500
3500
900
3.89
180
300
6
$1,000.00
3000
4000
1140
3.51
190
240
7
$1,000.00
3500
4500
1260
3.57
180
120
8
$1,000.00
4000
5000
1360
3.68
170
100

a. Which inputs are fixed and which are variable in the production function of William’s pizza shop? Over what ranges do there appear to be increasing, constant, and/or diminishing returns to the number of workers employed?
Fixed inputs include only the oven cost of $1,000 per week. Variable costs include both the labor cost of $500 per employee and quantity of pizzas produced. Cost diminishes as the number of workers increase until the number of workers reaches 6, and then costs once again begin to increase. b. What number of workers appears to be most efficient in terms of pizza product per worker?
The most efficient number of workers in terms of pizza product per worker is 6 workers at 1,140 pizzas. At this level, the cost per pizza is $3.51 – the lowest of all cost

You May Also Find These Documents Helpful

  • Good Essays

    3. Consider a firm’s production decision in both the short-run and long-run. Explain what type of input costs might be fixed in the short-run and which might be variable in the short-run. Provide one example of each.…

    • 684 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Inch and Lt

    • 1077 Words
    • 5 Pages

    A: Inputs are the diameter and cost of each of the three different size pizzas…

    • 1077 Words
    • 5 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Week 1 Homework

    • 843 Words
    • 5 Pages

    3. Find cost per square inch of first pizza = cost of first pizza / area of first pizza…

    • 843 Words
    • 5 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Homework Week 2

    • 743 Words
    • 3 Pages

    5. Bob enters a pizza shop and notices there are three different sizes of pizzas available. Sizes are given as the diameter of the pizza in inches. The cost of a pizza is based on the size. Bob would like to know which size of pizza has the lowest cost per square inch.…

    • 743 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    (TCO 1) Josie’s Grill budgeted the following costs for a month in which 1,600 steak dinners will be produced and sold: materials, $4,080; hourly labor (variable), $6,976; rent (fixed), $1,700; depreciation, $800; and other fixed costs, $600. Each steak dinner sells for $14.00 each. How much is the budgeted variable cost per unit?…

    • 1661 Words
    • 14 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Economics 5050

    • 1669 Words
    • 7 Pages

    What is the Marginal Product (additional meals served) per dollar spent (wages) for cooks? What is the Marginal Product per dollar spent for waiters? Which is more productive per dollar spent?…

    • 1669 Words
    • 7 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    2. Compare cost per square inch of pizza for each pan size offered by a restaurant.…

    • 1753 Words
    • 8 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Good Business Sense

    • 722 Words
    • 3 Pages

    Papa Murphy’s Take and Bake Pizza takes pride in a clean and sociable environment for their and employees and especially customers. Each and every customer is greeted and helped in a fast timely manner. Most employees are part-time, with the exception of the store manager. Each employee is trained to produce every pizza found on the menu as well as the stores specialties. Papa Murphy’s stores can be ran either corporately or as a franchise, still making business essential for the store to succeed. A typical pizza is loaded with at least twice as much ingredient’s as any other frozen pizza competitor. Food costs is really the only financial issue that this business runs into, on busy holidays such as the Super Bowl and Valentines Day food costs usually double due to the increase of sells.…

    • 722 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    At an output level of 50 units per day a firm has average total costs of $60 and average variable costs of $35. Its total fixed costs are:…

    • 515 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Employment and Wage Rate

    • 670 Words
    • 3 Pages

    Sam owns a candy factory and hires workers in a competitive labor market to case the bags of candy. His company's weekly output of cases of candy varies with the number of workers hired, as shown in the table:…

    • 670 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Suppose Dan’s Pizza Parlor has a fixed cost of $280 and it costs $4 to produce each pizza. Dan sells every pizza for $12.…

    • 279 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Assignment Answer

    • 998 Words
    • 4 Pages

    Answer – Since, there is introduction of substitute goods which increases the competition in the pizza market. Our restaurant will reduce the price of its pizza, therefore this cost-cutting will be adjusted by reducing the number of student employees hired for pizza delivery.…

    • 998 Words
    • 4 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Mendel Paper Company

    • 1378 Words
    • 5 Pages

    Mendel Paper Company has been doing relatively well with the sales of computer paper, napkins, place mats, and poster board. With more people eating out, the demand for napkins and place mats have increased. Computer paper and poster boards have slowly increased in demand as well. However, there is concern at the company with the fixed cost of operations. Marlene Herbert, the plant superintendent, said, “As we have automated our operation, we have experienced increases in fixed overhead and even variable overhead. And, we will have to add more equipment since it appears that we need even more plant capacity. We are operating over our normal capacity as it is.” (Case 2B). With the new production costs added in, will the Mendel Paper Company have what it takes to succeed?…

    • 1378 Words
    • 5 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Week 3 Assignment

    • 497 Words
    • 2 Pages

    a Which inputs are fixed and which are variable in the production function of William’s pizza shop? Over what ranges do there appear to be increasing, constant, and/or diminishing returns to the number of workers employed?…

    • 497 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Julia's Food Booth

    • 960 Words
    • 4 Pages

    Julia has negotiated with a local pizza delivery company to deliver 14-inch cheese pizzas twice each game2 hours before the game and right after the opening kickoff. Each pizza will cost her $6 and will include 8 slices. She estimates it will cost her $0.45 for each hot dog and $0.90 for each barbecue sandwich if she makes the barbecue herself the night before. She measured a hot dog and found it takes up about 16 in.2 of space, whereas a barbecue sandwich takes up about 25 in.2. She plans to sell a slice of pizza and a hot dog for $1.50 apiece and a barbecue sandwich for $2.25. She has $1,500 in cash available to purchase and prepare the food items for the first home game; for the remaining five games she will purchase her ingredients with money she has made from the previous…

    • 960 Words
    • 4 Pages
    Good Essays