Paediatric Orthopaedic Clinic at the Children’s Hospital of Western Ontario

Topics: Availability, Hospital, X-ray Pages: 3 (347 words) Published: October 2, 2013
Group Assignment #2

1) What is the utilization at each step of the process in the clinic?

Front Desk:
a. Registration:
The total availability time = 3*180 = 540 min
The total registration time = 80*5 = 400 min (New patient & Follow-up patient) The utilization of Registration = 400/540 = 74.07%
b. Verification & Hand-off:
Total available time = (4*60 + 15)*3 = 255*3 = 765 min
The number of follow-up patients = 80*60% = 48 people
The number of new patients = 80*40% = 32 people
The total time for follow-up patients = 48*4 + 48*0.85*2 = 273.6 min The total verifiaction time for new patients = 32*(9+2) = 352 min The total verification time = 273.6 + 352 = 625.6 min
The utilization of Verification = 625.6/765 = 81.78%
c. Direct patients / filing / exam room prep
Total available time = 4*60 + 15 = 255 min
The total time for patients = 80*2 = 160 min
The utilization of the 4th nurse = 160/255 = 62.75%

Radiology Department:
a. X-ray imaging:
The total availability time = 2/3*6*240 = 960 min (Two-thirds of the Radiology department’s time is available for the Clinic.) The total X-ray imaging time for patients = (32+48*0.85)*11 = 800.8 min The utilization of X-ray imaging = 800.8/960 = 83.42%

b. Development of X-ray:
The total availablility time = 2/3*6*240 = 960 min
The total development time for patients = 7*(32 + 48*0.85) = 509.6 min The utilization of development of X-ray = 509.6/960 = 53.08% c. Diagnostic reading and comments:
The total available time = 3*2/3*240 = 480 min
The total time for patients = 5*(32 + 48*0.85) = 364 min
The utilization of Diagnostic reading and comments = 364/480 = 75.83%

Examination Room
a. Surgeon:
The total availability time = 255 min
The total time patients spend on surgeon = 7*32 + 4*48*0.30 = 281.6 min The utilization of surgeon = 281.6/255 = 110.43%
b. Senior residents:
The total availability time = 255 min
The total time patients spend on senior residents =...
Continue Reading

Please join StudyMode to read the full document

You May Also Find These Documents Helpful

  • Paediatric Orthopaedic Clinic Essay
  • Essay on Children’s Hospital and Clinics
  • Paediatric Orthopaedic Clinic Case Study Essay
  • Children’s Hospital and Clinics Essay
  • Children's Hospital and Clinics in Minnesota Essay
  • Western Dialysis Clinic Essay
  • Akron Children’s Hospital Essay
  • Essay on 55928157 Pediatric Orthopaedic Clinic Review

Become a StudyMode Member

Sign Up - It's Free