# Multiple Choice Questions

**Topics:**1, Prime number, Multiple choice

**Pages:**12 (2524 words)

**Published:**November 3, 2011

Answers

Multiple Choice Questions

1. E 8. E 15. E

2. E 9. E 16. A

3. E 10. C 17. D

4. E 11. E 18. E

5. D 12. A

6. B 13. D

7. E 14. E

CH 2

Answers

Multiple Choice Questions

1. C 11. B 21. E

2. C 12. E 22. A

3. B 13. E 23. C

4. B 14. E 24. D

5. D 15. B 25. C

6. E 16. D 26. A

7. A 17. D 27. D

8. D 18. E 28. B

9. A 19. C

10. D 20. E

CH 3

Answers

Multiple Choice Questions

1 B 9. B 17. D

2. C 10. A 18. E

3. B 11. A 19. C

4. D 12. B 20. D

5. E 13. D 21. C

6. A 14. A

7. C 15. D

8. E 16. A

CH 4

Answers

Multiple Choice Questions

1 B 9. B 17. D

2. C 10. A 18. E

3. B 11. A 19. C

4. D 12. B 20. D

5. E 13. D 21. C

6. A 14. A

7. C 15. D

8. E 16. A

9. D 18. B

CH 5

Answers

Multiple Choice Questions

1. E 11. B 21. C

2. B 12 B 22. A

3. C 13. B 23 B

4. C 14. E 24 A

5. B 15. E 25. C

6. B 16. C 26. E

7. D 17. D 27. B

8. A 18. A 28. A

9. B 19. D 29. D

10. B 20. A

Solutions

16. Solution: use Equation (5-4) [(.32 - .30)/.30] x (360/180) = 13.3% 17. Solution: use Equation (5-4) [(.30 - .32)/.32] x (360/180) = -12.5% 18. Solution: cross rate .28/.86 = .3256

19. Solution: cross rate DM.31/FF: FF1/DM.31 = FF3.23/DM FF3.23/$.35 = FF9.228/$

20. Solution: use Equation (5-1) [(.0045 - .0035)/.0035 = 29% 21. Solution: use Equation (5-8) [(.3864 - S)/S) x (360/90)] = .10 - .04 S = .3807 22. Solution: use Equation (5-6). Remember that Cr$3342.63 = $0.0002991. new exchange rate = $0.0002991[(1 + .05)/(1 + .90)] = $.0001652/Cr$; or Cr$1/$.0001653 = Cr$6053.27/$

23. Solution: Use Equation (5-7): nominal rate = real rate + inflation rate. nominal rate = 5% + 4% = 9% Solution: invest in the U.S.: $10,000 x 1.01 = $10,100 invest in the U.K. and cover in the forward market. buy pounds at the present spot rate: $10,000/1.8 = £5,555 invest in the U. K: £5,555 x 1.015 = £5,638 sell pounds forward: £5,638 x 1.78 = $10,036 The investor would earn $64 more by investing in the United States instead of the United Kingdom. 25. Solution: use Equation (5-8) and solve for the forward rate: [(F - 1.800)/1.800 x (360/90)] = 0.04 - 0.06 F = £1.809 26. Solution: use Equation (5-8) and solve for the U.K. interest rate. [(1.780 - 1.800)/1.800 x (360/90)] = 0.04 – if if = 0.084 27. Solution: Use Equation (5-1). % Change = (0.68 - 0.64)/0.64 = 0.0625 or 6.25% 28. Solution: Converting the above example into indirect quotations, the Swiss franc changes from 1.5625 francs to 1.4706 francs. Use Equation (5-2) to solve this problem.% Change = (1.5625 - 1.4706)/1.4706 = 6.25% 29. Solution: Use Equation (5-3). Spread = (0.68 - 0.64)/0.64 = 0.0625 or 6.25%

CH 6

Answers

Multiple Choice Questions

1. E 10. E 19. B

2. E 11. B 20. E

3. E 12. E 21. E

4. B 13. A 22. C

5. C 14. A 23. D

6. E 15. D 24. A

7. C 16. C 25. B

8. B 17. D

9. B 18. A

Solutions

16. $value = $0.50 x DM10,000,000 = $5,000,000

17. Investment =£62,500 x $1.65 x 0.02 = $2,062.50 Profit = £62,500 ($1.67 - $1.65) = 1,250 Rate of return = (1,250/2,062.50) x (12/6) = 121% 18. Potential profit = $1.65 - $1.62 = $0.03

19. Potential loss = $1.62 - $1.65 = -$0.03

20. Buy call options on March 19 -$0.04 Exercises the option on September 19 -$0.80 Sell the pounds on September 19 +$0.92 Net profit as of September 19 +$0.08 Net profit for three contracts = Can$150,000 x $0.08= $12,000 21. Total loss = Can$150,000 x $0.04 = $6,000

22. Intrinsic value = $0.16 - $0.15 = $0.01

23. Breakeven point = $1.75 + $0.07 = $1.82

24. Total receipts = FF10,000,000 x $0.20 = $2,000,000 total premium = FF10,000,000 x $0.05 =$ 500,000 net receipts = $1,500,000

25. Breakeven point = $0.70 - $0.05 = $0.65

CH 7

Answers

Multiple Choice Questions

1. E 10. C 19. C

2. E 11. B 20. B

3. E 12. B 21. D

4. C 13. A 22. E

5. E 14. B 23. A

6. A 15. B 24. C

7. E 16. C 25. D

8. A 17. E 26. A

9. C 18. A 27. D

Solutions

20. $7,500,000 x (0.082 - 0.08) = $15,000.

21. $15,000 x...

Please join StudyMode to read the full document