Preview

Marketing By Numbers

Satisfactory Essays
Open Document
Open Document
266 Words
Grammar
Grammar
Plagiarism
Plagiarism
Writing
Writing
Score
Score
Marketing By Numbers
Q1) A consumer purchases a computer for $800 from a retailer. If the retailer’s markup is 30 percent and the wholesaler’s markup is 10 percent, both based on their respective selling prices, at what price does the manufacturer sell the product to the wholesaler?

Data

MSRP(Manufacturer’s Suggested Retail Price) = $800
Retailers Markup = 30% = 0.30
Wholesalers Markup = 10% = 0.10

Solution

To determine the price Computer Firm will charge wholesalers, we must first subtract the retailer’s margin from the retail price to determine the retailer’s cost ($800 x 0.30) = $240). The retailer’s cost is the wholesaler’s price, so Computer Firm next subtracts the wholesaler’s margin ($240 x 0.10) = $24).

1) Retailers Markup = $ 800 x 0.30 = $ 240
2) Wholesaler Markup = $ 560 x 0.10 = $ 56

So Now,

Suggested Retail Price = $800 minus retail margin (30%) = $-240
Retailer’s cost/wholesaler’s price = $ 560 minus wholesaler’s margin (10%) = $- 56
Wholesaler’s cost/Computer price = $ 504

Q2) If the unit variable cost for each computer is $350 and the manufacturer has fixed costs totaling $2 million, how many computers must this manufacturer sell to break even? How many must it sell to realize a profit of $50 million?

Formula

1) Breakeven = Total Fixed Cost/Contribution
1.2) Per Unit Contribution = Selling price - variable cost
2) Unit volume = fixed cost + profit goal /Selling price - variable cost
Data
Variable Cost = $350
Fixed Cost = $2 million
Selling Price = $800
Profit Goal = $50 million
Solution
1 Breakeven = $2,000,000 / $800 -$ 350 Breakeven = 4444.44 Units or 4445 Units Thus, at the given variable cost and Fixed Cost & the selling Price, firm’s will break even at 4444.44 units.

2 Unit Volume = $2,000,000 + $50,000,000 / $800 - $350 Unit Volume = 115555.5 Units or 115556 Units

Thus, to earn a

You May Also Find These Documents Helpful

  • Good Essays

    Quiz Unit 4 Pratice

    • 432 Words
    • 2 Pages

    2. Hinge Manufacturing's cost of goods sold is $420,000 variable and $240,000 fixed. The company's selling and administrative expenses are $300,000 variable and $360,000 fixed. If the company's sales are $1,480,000, what is its net income? (Points : 1)…

    • 432 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    Quiz – Chapter 17 – Solution 1. Rider Company sells a single product. The product has a selling price of $40 per unit and variable expenses of $15 per unit. The company's fixed expenses total $30,000 per year. The company's break-even point in terms of total dollar sales is: A) $100,000. B) $80,000. C) $60,000. D) $48,000. The answer is d. CMR = (P-V)/P = ($40 - $15)/$40 = 62.5% Px = F/ (CMR) Px = $30,000/.625 = $48,000 Use the following to answer questions 2-3: Weiss Corporation produces two models of wood chairs, Colonial and Early American. The Colonial sells for $60 per chair and the Early American sells for $80 per chair. Variable expenses for each model are as follows:…

    • 1007 Words
    • 5 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    mat 540 quiz

    • 825 Words
    • 4 Pages

    EKA manufacturing company produces Part # 2206 for the aerospace industry. Each unit of part # 2206 is sold for $15. The unit production cost of part # 2206 is $3. The fixed monthly cost of operating the production facility is $3000. How many units of part # 2206 have to be sold in a month to break-even?…

    • 825 Words
    • 4 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    c. What would be the firm’s profit or loss at the following units of production sold: 12,000 units? 15,000 units? 20,000 units?…

    • 687 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    Andre's Hair Styling

    • 573 Words
    • 3 Pages

    Selling price per unit= $12 and variable cost per unit =$.40 = $12 – 0.40 =$11.60…

    • 573 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    Salem

    • 923 Words
    • 4 Pages

    4. Assuming the intracompany demand for service will average 205 hours per month, what level of commercial revenue hours of computer use would be necessary to break even each month? Total Revenues - Total Costs =…

    • 923 Words
    • 4 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    (b) The target retail price for the new telephone is $165.00 per unit. The markup demanded by retailers is 50%. Based on cost factors, write a brief rationale for acceptance or rejection of the project, including any recommendations you have regarding the cost estimates.…

    • 2102 Words
    • 7 Pages
    Good Essays
  • Satisfactory Essays

    (g) What should the wholesale price of the camera be in order to maximize Profit?…

    • 4756 Words
    • 1 Page
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    To find the markup required to achieve a given retail price from a given wholesale price, the formula is rearranged to…

    • 1331 Words
    • 6 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    1. Consider a personal computer market with two firms, X and Y. Suppose that Firm X and Y have the following total cost function:…

    • 704 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Marketing Arithmetic

    • 422 Words
    • 2 Pages

    The conflict can arise because you have different groups with their own agenda or purpose. For example, the finance team has the agenda to make more in profits, so their goal may be to…

    • 422 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    MT445 Unit 4

    • 523 Words
    • 3 Pages

    A perfectly competitive firm has the following fixed and variable costs in the short run. The market price for the firm’s product is $140.…

    • 523 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    3 In Washburn’s factory, what is the break-even point for the new line of guitars if the retail price is (a) $349, (b) $389, and (c) $309? Also, (d) if Washburn achieves the sales target of 2,000…

    • 405 Words
    • 2 Pages
    Satisfactory Essays
  • Powerful Essays

    p. 262 During its first year of operations Nickelson produced 60,000 units and sold 60,000 units. During its second year of operations it produced 75,000 units and sold 50,000 units. In its third year, Nickelson produced 40,000 units and sold 65,000 units. The selling price of the company's product is $56 per unit. Required: 1. Compute the company's break-even point in units sold. 2. Assume the company uses variable costing: a. Compute the unit product cost for year 1, year 2, and year 3. b. Prepare an income statement for year 1, year 2, and year 3. 3. Assume the company uses absorption costing: a. Compute the unit product cost for year 1, year 2, and year…

    • 3898 Words
    • 16 Pages
    Powerful Essays
  • Better Essays

    Marketing Analysis

    • 1758 Words
    • 8 Pages

    It takes hard work to create image of the company or brand or products in a given market as noticed by a target market. Whether marketing a piece of merchandise, a service, a company or even a person, positioning is crucial to the success of any product. Positioning of that product is about how you get into the mind of the prospective customer. You must first get into a prospect’s mind and then occupy that space. When positioning a product, you want the prospect to recognize that your product is created especially for them. This paper will identify different types of analysis used by marketers to find out product positioning, competitive positioning, customer perceptions and distribution-channel analysis. It will compare the strengths and weaknesses of each method and asses the different types of marketing analysis required to develop a marketing strategy.…

    • 1758 Words
    • 8 Pages
    Better Essays