Addition and Cola

Only available on StudyMode
  • Download(s) : 252
  • Published : February 12, 2012
Open Document
Text Preview
a.) Sara’s income is expressed as the quantity of goods that she can afford to buy. Expressed in terms of cola, Sara’s real income is 4 cans of cola. We divide the money income $12 by the price of cola $3.

$12 / $3 = 4

b.) The same here: Expressed in terms of popcorn, Sara’s real income is 4 bags of popcorn. Again, we divide the money income $12 by the price of popcorn $3.

$12 / $3 = 4

c.) A relative price is the price of one good divided by the price of another good. The price of popcorn is $3 per bag and the price of cola is $3 per can. To find the relative price, we divide the price of cola $3 by the price of popcorn $3. So the relative price of cola is 1 bag of popcorn per can of cola.

$3 / $3 = 1

d.) Sara must give up 1 bag of cola because in this case we see that a can of cola is equal to a bag of popcorn.

e.) The budget equation starts with:

Expenditure = Income

Expenditure is equal to the sum of the price of each good multiplied by the quantity bought. - the price of popcorn= PP
- the quantity of popcorn= QP
- the price of cola= PC
- the quantity of cola= QC
Sara’s budget equation is:PPxQP + PCxQC = Y, or we use the prices of goods. We get:$3QP + $3QC = $12 To find the relationship between these quantities we divide both sides of the equation by $3, and we get:QP + QC = 4

Now, we will subtract QC from both sides to obtain:QP = 4 – QC(that is the equation for Sara’s budget line).


Popcorn (per week)

- Budget line

Affordable Unaffordable

0 4 Cola (per week)

g.) To calculate the slope of a straight line, we divide the change in the value of the variable measured on the y-axis by the change of the variable measured on the x-axis. Therefore,...
tracking img